Přeskočit na obsah

JAK NABROUSIT ZAHRADNÍ NŮŽKY V 6 JEDNODUCHÝCH KROCÍCH

jak nabrousit zahradní nůžky

Stříhat větve a stonky tupými zahradnickými nůžkami je noční můrou každého zahradníka. Stříháte a stříháte a nůžky se Vám stále zasekávají! Pokud se naučíte brousit zahradní nůžky, ušetříte si spoustu starostí a frustrace.

Zde je průvodce krok za krokem

Nářadí, které budete potřebovat

Budete potřebovat několik nástrojů, které vám pomohou nabrousit zahradní nůžky. Naštěstí se již pravděpodobně nacházejí ve vaší dílně.

Zde je jejich seznam:

  • Ochranné Brýle
  • Hadřík na utírání
  • Drátěný kartáč
  • Hrubý brusný papír
  • Hrubý diamantový pilník

Krok 1: Vyčistěte nůžky

Než se pokusíte zahradní nůžky nabrousit, musíte je nejprve očistit. Všechny zahradní nástroje jsou náchylné k velkému znečištění kvůli podmínkám, ve kterých se používají. Zejména zahradní nůžky jsou vystaveny nečistotám a kontaminantům více než jiné nástroje, protože přicházejí do přímého kontaktu s rostlinami.

K čištění nůžek budete potřebovat trochu teplé vody, mýdlo a drátěný kartáč. Nejprve nalijte do vody trochu mýdla, vytvořte pěnu a namočte zahradní nůžky na 15 minut. Pokud nejsou příliš špinavé, můžete je ve vodě nechat i kratší dobu.

Poté vezměte drážěný kartáč a začněte čepele drhnout, přičemž dbejte na to, abyste odstranili všechny stopy bláta nebo nečistot. Při tomto kroku je nezbytné, abyste kvůli své bezpečnosti nosili rukavice. Drátěný kartáč i nůžky mohou při neopatrné manipulaci způsobit zranění. Nezáleží na tom, zda jsou čepele tupé, i tak mohou způsobit zranění.

Kromě nošení rukavic můžete pro větší bezpečnost dbát na to, abyste čepele nasměrovali směrem od sebe.

Po skončení drhnutí nůžky opláchněte čistou vodou a otřete je hadříkem, abyste odstranili vlhkost. Pokud jsou nůžky příliš špinavé, můžete je rozebrat a až pak vyčistit. Stačí povolit šroub uprostřed a umýt každou část zvlášť.

Krok 2: Odstraňte rez

Pokud nůžky často čistíte nebo oplachujete vodou, nevyhnutelně se na nich objeví stopy rzi, a to i v případě, že jsou vyrobeny z nerezové oceli. Rez je třeba okamžitě odstranit, protože může způsobit, že se nůžky nakonec rozpadnou.

V tomto kroku vezměte smirkový papír, rozevřete nůžky dokořán a pevně vydrhněte čepele, abyste rez odstranili. V závislosti na množství rzi na nůžkách můžete zvolit střední nebo hrubý smirkový papír. Pokud ho nemáte, můžete použít jakoukoli ocelovou vlnu, která se vám někde válí.

Po skončení práce nůžky ještě jednou opláchněte čistou vodou a otřete je do sucha hadříkem.

Krok 3: Připravte nůžky na broušení

Způsob, jakým zahradní nůžky umístíte k ostření, může mít velký význam. Může vám to proces 10x usnadnit nebo 10x ztížit. Pokud budete mít nůžky ve špatné poloze, těžko budete moci něco udělat správně.

Zaprvé se ujistěte, že čepele směřují od vašeho těla. Tímto způsobem zajistíte, abyste se případně nepořezali, a můžete pohodlně držet rukojeť při pilování čepelí.

Dále nůžky rozevřete dokořán a ujistěte se, že zkosená hrana směřuje nahoru. Vaše nůžky mohou mít zkosené hrany na obou stranách. V takovém případě budete muset nabrousit každou stranu zvlášť.

Pokud máte svěrák, bude vám v tomto velice nápomocen. Můžete jej použít ke stabilizaci nůžek na místě, takže budete moci čepele pilovat bez větších potíží. Pokud stolní svěrák nemáte, můžete nůžky držet jednou rukou a druhou rukou pilovat. Ale je to méně pohodlné.

Krok 4: Správné držení pilníku na čepele

Správné držení pilníku na čepele je stejně důležité jako správné umístění nůžek. Pomůže vám dokončit proces mnohem rychleji a efektivněji.

Stačí, když budete držet pilník v ruce a jeho plochou stranu položíte podél hrany nože v úhlu 20 stupňů. Možná to budete muset nejprve několikrát zkusit, abyste správně nastavili polohu, ale nakonec se vám to podaří.

Krok 5: Pilování čepele

Když máte pilník ve správné poloze, začněte s ním pohybovat dopředu, přičemž začněte od středu nůžek, kde šroub drží čepele pohromadě. Poté jej přímým pohybem posuňte směrem k druhému konci čepele. Pokud mají nůžky krátké čepele, můžete se na přímočarý pohyb vykašlat a zvolit raději krouživé pohyby.

U dlouhých čepelí udržujte pilník v pohybu vpřed, aniž byste jím pohybovali ze strany na stranu. Nechcete, aby pohyb způsobil drobné důlky na čepeli, proto dbejte na to, aby se pilník pohyboval pouze dopředu. Pohybujte se jednotlivými plynulými tahy po celé délce čepele.

Není třeba dodávat, že byste měli pilníkem pohybovat spíše směrem od těla než k němu. Kromě toho se snažte udržovat pilník při každém pohybu ve stejném úhlu. Tímto způsobem získá vaše čepel rovnoměrné ostří.

Pokud jsou čepele vašich nůžek mírně ztupené, budou potřebovat asi 20 pohybů pilníkem, aby se opět nabrousily. Čepele, které jsou mimořádně tupé, mohou potřebovat více. Že je čepel připravena, poznáte podle toho, že se leskne a její ostří je ostré.

Můžete provést krátký test na malých větvích, abyste se ujistili, že je čepel opět ostrá. Měla by provést řez rychle a bez zádrhelů – tehdy poznáte, že jste odvedli dobrou práci.

sada diamantových pilníků

Sada pilníků jehlových diamantových 3 x 140 mm 10 ks 25 mm

YATO – špičková značka nářadí zaměřená na profesionály. Nářadí YATO je charakteristické moderním estetickým a praktickým designem. Důraz klade značka YATO zvláště na trvanlivost, perfektní dílenské zpracování, vynikající materiály …

Krok 6: Vyčistění od otřepů

V důsledku právě provedeného pilování se na opačné straně čepele vytvoří drobný záhyb, tzv. otřep. Pokud brousíte spodní stranu čepele, vznikne otřep na horní straně a naopak.

Po dokončení broušení je čas otřepy odstranit, abyste měli zcela čistou čepel. To provedete tak, že nůžky otočíte tak, aby zadní strana směřovala k vám.

Poté jemně pohybujte diamantovým ručním pilníkem proti ostří čepele. Pohybujte jím pouze několika tahy a otřepy by se měly samy vyčistit. Až budete hotovi, proveďte totéž s druhou čepelí, takže obě budou ostré jako nůž.

Mějte na paměti, že příliš velký tlak na odstranění otřepů způsobí jejich opětovné vytvoření na opačné straně. Budete tedy pilovat donekonečna a otřepy se budou tvořit dál. Abyste tomu předešli, vyvíjejte při čištění otřepů pouze mírný nebo slabý tlak. Tímto způsobem nebude zasažena opačná strana.

Závěr

Práce s tupými zahradními nůžkami je frustrující a je přitom jednoduché je naostřit a používat je dále. Stačí vám k tomu pilník a několik ochranných pomůcek. Pokud víte, jak na to, budete mít za pár minut hotovo. I když jste začátečník, nebude trvat dlouho, než si na tento proces zvyknete. Nový pilník vám také pomůže pracovat rychleji.

Doufáme, že vám náš návod, jak nabrousit zahradní nůžky, pomohl!