Pokud hledáte nejlepší kompostovač, možná budete mít problém. Někteří lidé se snaží používat jako kompostéry štěpkovače či drtiče, a to prostě nefunguje. Potřebujete skutečný kompostér, který se správně postará o vaše zbytky jídla a přemění je na živiny bohatý substrát pro vaše záhony. Každý z těchto kompostérů se snadno používá, je účinný a každý je něčím specifický.
Každý kompostér na tomto seznamu jsme porovnali s ostatními na trhu a z toho či onoho důvodu se stal naším favoritem, takže už nemusíte hledat na internetu ten správný kompostér, máme pro vás řešení. Každý z těchto kompostérů vám pomůže zvládnout množství kompostu, které ve svém životě potřebujete, a to od vaší kuchyně až po zbytky ze zahrady. Pomůže vašim rostlinám růst a zároveň sníží uhlíkovou stopu. Pojďme se tedy podívat na náš seznam nejlepších kompostérů.
1. SAGE SWR550 Elektrický kompostér
Pokud hledáte jeden z nejlepších kompostovacích drtičů, který je bez zápachu, nevyžaduje odvzdušňování ani vypouštění a má systém kontroly filtru, nehledejte dál. Tento malý kuchyňský mlýnek má velký výkon, protože pokaždé rozemele vaše přebytečné potraviny na kaši. Samozřejmě existují určité potraviny, které byste neměli kompostovat, ale schválené druhy potravin dokáže rozmělnit poměrně snadno. Tento malý kompostovací mlýnek vám usnadní život.
Vestavěný monitorovací systém filtru vás informuje o tom, kdy je třeba filtr vyměnit. Je bez zápachu nebo požadavků na odvzdušňování a vypouštění a můžete si být jisti, že tento malý kompostér vaši hosté, přátelé a rodina snadno přehlédnou. U tohoto modelu se však občas objevují konstrukční nedostatky, které vedou k rozbití, a někteří nepovažují rozemleté částečky potravin za skutečný kompost. Bez ohledu na to však tento malý stroj odvádí skvělou práci při zpracování vašeho potravinového odpadu a jeho využití.
Věci, které se nám líbí
- Systém sledování filtru
- Není nutné odvzdušňování ani vypouštění
- Bez zápachu
Co se nám nelíbí
- Někteří jej nepovažují za kompost
- Může mít některé konstrukční nedostatky
2. Juwel AeroPlus 6000
Praktický tříkomorový kompostér s mnoha vychytávkami pro rychlé kompostování. Speciálně navržený systém větrání pro letní a zimní období. Díky svému tříkomorovému uspořádání odpadá práce s pravidelným otáčením kompostu. V tomto kompostu jednoduše vkládáte materiál do horní komory. Po určité době jej přesunete do komory B, kde má čas pro vlastní kompostování. Mezitím můžete do první komory vkládat další materiál, aniž by se tak narušil proces kompostování ve druhé komoře. Na závěr přes rotační klapku po zhruba 6-8 týdnech přesypete kompost do spodní třetí komory, kde probíhá zrání kompostu a odkud následně odebíráte hotový kompost.
Celkový objem kompostér je 600 litrů, takže je dostatečný na běžný kuchyňský odpad a materiál z menší zahrady. V případě větší zahrady doporučujeme pořídit si těchto kompostér více, nebo zvolit některý z větších kompostérů.
Věci, které se nám líbí
- Unikátní tříkomorový systém pro rychlejší tvorbu kompostu
- Snadné odebírání hotového kompostu ze spodu
- Dostatečný objem
Co se nám nelíbí
- Jedovatě zelená barva kompostéru se žlutými prvky.
3. JOSEPH JOSEPH Koše na tříděný odpad Totem Max 60 l Steel 30060
Tento koš je všestranný pomocník pro váš domácí odpad. Ale neslouží pouze pro zbytky jídla. Tento koš slouží také jako koš pro recyklovatelný odpad, který vám pomůže udržet pořádek ve vašich věcech, než je odnesete do popelnice, což ho řadí na náš seznam šikovných kompostérů. Kromě pěkného vzhledu a praktického stojanu se nám také líbí, že má tento koš velký objem a to 60 litrů a uhlíkový filtr, který pomáhá s eliminací zápachu.
Systém se skládá ze dvou kovových nádob a systémem vnitřních plastových nádob pro různé druhy odpadů včetně biologického. Obsah samotného kontejneru na bio odpad není moc velký, takže budete muset chodit častěji vysypávat do bio popelnice. I díky svému designu se hodí spíše do bytů než do domů, kde si bio odpad raději odnesete na venkovní kompost a tříděný odpad třídíte v komoře. Ale v městských bytech krásně doplní interiér a není potřeba ho schovávat někam do komory.
Věci, které se nám líbí
- Celkem 60 galonů
- Uhlíkový filtr pomáhá eliminovat zápach
- Dvě nádoby po 30 litrech + jeden na bio odpad
Co se nám nelíbí
- Vyšší cena
4. Bubnový zahradní kompostér
Tento kompostér, na rozdíl od některých v tomto seznamu, není určen do kuchyně. Jedná se o kompaktní venkovní zahradní kompostér, který se používá venku k převracení kompostu na úrodnou zeminu pro vaši zahradu. Díky kompaktnímu provedení se vejde téměř kamkoli a pomůže vám snížit uhlíkovou stopu. Také chrání váš kompost před všetečnými drobnými zvířaty. A když musíte kompost převracet stačí párkrát zatočit. Je to rychlý a účinný kompostér.
Někteří lidé však s tímto malým kompostérem nejsou spokojeni. Je trochu obtížné jej sestavit a díky tomu se někteří lidé domnívají, že se nejedná o kvalitní kompostér. Nezaznamenali jsme žádné problémy, ale vždy je důležité mít na paměti možné problémy. Díky tom, že je tento kompostér lehký, kompaktní a snadno se používá, našel si místo v našem seznamu nejlepších kompostérů.
Věci, které se nám líbí
- Kompaktní design šetřící místo
- Pomáhá snižovat uhlíkovou stopu
Co se nám nelíbí
- Může se hůře stavět
5. Dvojitý rotační kompostér
Co je lepší, než bubnový rotační kompostér? No přece ten dvojitý. S objemem 380 litrů krásně zvládne domácnost a zahradu do cca 300 m2. Dostatečně velká víka usnadňují práci při vkládání materiálu i při vybírání hotového kompostu. Díky rotačnímu mechanismu všechen materiál krásně promícháte, abyste tak urychlili tvorbu kompostu. Díky vestavěné trubce je zajištěno kvalitní větrání a černá barva kompostéru pohlcuje teplo ze slunce a tím prohřívá materiál uvnitř a urychluje tak kompostovací proces.
Velká výhoda tohoto kompostéru je kromě rotačního mechanismu i jeho výška, a tudíž pohodlný přístup. Hotový kompost si pak snadno přesypete do kolečka a nemusíte tak pracně vyhrabávat kompost z úrovně země. A také snadné sestavení, které zvládne opravdu každý. Naopak 380 litrů materiálu je už nějaká váha, a proto se nohy boří do země. Je dobré je proto podložit něčím pevným, nebo kompostér umístit na zpevněnou plochu někde v zahradě.
Věci, které se nám líbí
- Snadná montáž
- Pohodlný přístup při vkládání i odebírání materiálu
- Dostatečně velká kapacita pro menší zahrady
Co se nám nelíbí
- Nohy se při plném zatížení boří do země.
Kompostování
Kompostování je metoda, která je známá již dlouho. V roce 1905 Sir Albert Howard navrhl myšlenku přehazování zeminy během rozkladu a vyvinul metodu kompostování Indore, což byl jen první krok. Rudolf Steiner pak později v roce 1924 podpořil kompostování jako skvělou metodu pro zemědělce i zahrádkáře, která podporuje růst jejich plodin. Experimentováním a metodou pokusů a omylů bylo vyvinuto několik metod kompostování.
První z nich byla metoda Indore, kdy se každých šest až dvanáct týdnů obracely pětimetrové hromady kompostu. Jedná se o nejprimitivnější způsob zpracování kompostu, který však dobře funguje i dnes.
Metoda Kalifornské univerzity je trochu jiná, vyvinutá pod vedením Dr. Glouekeho je velmi podobná metodě Indore, jen v menším rychlejším měřítku. Rozklad probíhá rychleji kvůli teplu, takže je nutné častější obracení.
Třetí a poslední metodou je biodynamická metoda, tato metoda je dnes nejrozšířenější. Využívá kompostovací bubny, metodu vyvýšených zásobníků, kompost v pytlích a zahrnuje některé další formy tvořící dosud nejpravidelněji praktikované metody kompostování.
Kompostování je velmi důležitý proces v ekosystému, rozklad rostlinné hmoty je neocenitelný pro živé organismy, které mohou z kompostu přímo těžit a využívat jej jako zdroj živin při svém prospívání a růstu.
Časté dotazy ke kompostování
Otázka: Kdy je můj kompost připraven k použití?
Odpověď: To záleží na tom, k čemu bude použit, obvykle je však připraven k použití, když je rozložen do té míry, že je tmavý a drobivý, a měl by mít příjemnou zemitou vůni.
Otázka: Co mohu do kompostéru přidat?
Odpověď: Do kompostéru by se měly přidávat pouze měkké organické materiály, ze kterých se vyrábí kompost, jako je listí, tráva, odřezky zeleniny a další zelená rostlinná hmota. Do kompostéru nepřidávejte maso ani kosti a exkrementy masožravých zvířat.
Otázka: Nikdy předtím jsem kompost nevyráběl/a. Jak mám začít?
Odpověď: Je to vlastně docela snadné, potřebujete jen nějaké zbytky kompostovatelných materiálů, jako je zelenina, listí a podobně, a místo, kde je můžete hromadit. Bylo by také vhodné mít něco, čím hromadu přehazovat, například lopatu nebo vidle. Kompostování je opravdu snadné.
Otázka: Co mám dělat v zimě?
Odpověď: To záleží na tom, jestli váš kompost zmrzne, nebo ne. Pokud nejste v oblasti, kde v zimě mrzne, budete muset kompost přehazovat, protože se bude rozkládat. Pokud však v zimě mrzne, klidně hromadu kompostu dál překopávejte, ale rozkládat se začne až s příchodem teplejšího počasí.
Otázka: Proč můj kompost zapáchá?
Odpověď: Pokud váš kompost příliš zapáchá, může to být kombinace několika různých problémů. Váš kompost může být příliš mokrý, může v ní chybět vzduch pro cirkulaci nebo v ní může být příliš mnoho dusíku. Může také trochu zapáchat, protože je to doslova hromada rozkladu, ale první tři možnosti jsou stejně platné a pravděpodobné. S těmito problémy pomůže kombinování materiálů s dusíkem (zelenina, čerstvá tráva apod.) a s uhlíkem (suché listí, suchá tráva, dřevní štěpka či piliny apod.). A pravidelné převracení kompostu.
Otázka: Můj kompost přitahuje živočichy, co mám dělat?
Odpověď: Dobře spravovaná hromada kompostu jen zřídka přitahuje zvědavá zvířata, jednou z možností je, že jste se o hromadu nestarali tak, jak byste měli. Další možností je velmi pravděpodobná varianta, že jste na hromadu umístili něco, co jste neměli, například maso nebo živočišný tuk. To bude zvířata na hromadu lákat bez ohledu na to, jak často ji budete obracet.
Otázka: Musím mít na kompostování nádobu?
Odpověď: Ne, nemusíte mít žádnou nádobu, jak metoda Indore, tak metoda Kalifornské univerzity se provádí venku bez nádoby, uznávám, že by bylo moudré mít prostor pouze pro kompostování, ale nepotřebujete o moc víc než hromadu na zemi, abyste mohli začít svou cestu kompostování.
Otázka: Jak často bych měl kompost obracet?
Odpověď: To záleží na tom, kdy ji chcete použít, pokud ji chcete použít brzy, otáčejte často. Pokud máte dostatek času, nedělejte si starosti s častým otáčením. 6 až 12 týdnů je minimální požadavek, ale otáčejte ji tak často, jak potřebujete. Při rozhodování o tom, kdy hromadu obrátit, musíte vzít v úvahu také teplo, chlad a další faktory. Nebo můžete použít jeden z našich výběrů nejlepších kompostovacích drtičů.
Závěr
Najít nejlepší kompostér není snadné a existuje mnoho různých kompostérů. Od těch, které visí v kuchyni, až po ty, které mají své místo na zahradě. Existuje spousta možností, jak se vypořádat s daným problémem kompostování. Chcete kompaktní a snadno použitelný kuchyňský kompostér? Nebo hledáte větší a těžší zahradní kompostér? Ať tak či onak, v tomto seznamu určitě najdete kompostér, který potřebujete, aby vaše zahrada odpovídala vašemu vysněnému designu.
Pokud nenajdete takový, který byste chtěli, podívejte se na některé z dalších způsobů kompostování v sekci vzdělávání výše, nemusíte kompostovat s těmito kompostéry. I když obvykle fungují velmi dobře, pokud jde o rozklad rostlinného materiálu pro vaše vlastní použití. Nejdůležitější je, abyste si vybrali kompostér, který bude dokonale vyhovovat vašim potřebám. V tomto seznamu určitě najdete skvělý kompostér pro své potřeby, od malých kuchyňských variant až po velké venkovní.