Přeskočit na obsah

JAK SI NA HALLOWEENA VYZDOBIT ZAHRADU, ABYSTE SE STALI TÍM NEJLEPŠÍM DOMEM

Halloween - tipy a rady

Možná se rádi bojíte. Hrajete strašidelné hry na smartphonu se zhasnutými světly a ječíte při každém pop-up okně, které vás donutí vyskočit. Je načase vyzdobit si dům a zahradu na Halloween, abyste se stali nejlepším v okolí.

I u nás začíná být tento anglosaský svátek pomalu oblíbený. Ale s Vánocemi se to samozřejmě nedá srovnávat. Výdaje na Halloween a Vánoce se samozřejmě u obou svátků výrazně liší. Na Halloween se u nás nejvíce nakupují různé dekorace, dýně apod. Naopak oproti USA a dalším zemím se u nás tolik neutrácí za kostýmy. Je to dáno tím, že u nás se na Halloweena nechodí koledovat a mnoho lidí tento svátek vnímá jako vnucený komercí a do našich končin se nehodící.

Pokud však patříte k těm, co Halloween baví a rádi byste si vyzdobili dům a zahradu, níže najdete tipy a rady jak na to.

Krok 1: Vytvořte si plán

Halloween se řídí trendy popularity jako téměř cokoli v popkultuře. Sociální média je ještě více přiživují. Netrvá dlouho a něco nového a cool se stane virálním a všichni si to musí hned pořídit.

To je dobrá zpráva pro prodejce. Roční výdaje na tento svátek v roce 2019 v USA téměř přesáhly 9 miliard dolarů. Znamená to, že se na Vás prodejci připravili a chtějí z vás získat co nejvíce. Proto je nutné mít plán, abyste se nenechali unést duchem svátku a neutratili příliš mnoho. Vždyť Vánoce jsou za dveřmi. U nás je podpora svátku výrazně slabší, ale lidé, kteří jej slaví za věci okolo halloweenu utratí průměrně mezi 500-1000 Kč.

Váš plán by měl obsahovat následující části:

 • Stanovte si rozpočet
 • Udělejte si průzkum
 • Rozhodněte se pro téma
 • Nakupte zásoby
 • Vyzdobte svůj domov

Pojďme si o každé z nich podrobněji popovídat a uvést tipy, které vám pomohou se informovaně rozhodnout.

Krok 2: Stanovení rozpočtu

Při zvažování, jak vyzdobit zahradu na Halloween, je důležité realisticky si uvědomit, kolik můžete utratit. Mějte na paměti, že Halloween se řídí trendy více než jiné svátky, jako jsou Vánoce nebo Den díkůvzdání.

To znamená, že budete pravděpodobně každý rok výzdobu aktualizovat. Nikdo nechce být out. Kromě toho potřebujete mít pokaždé něco nového, něco, co nás vyleká, protože jsme to ještě nezažili. Pokud jsme to už jednou viděli, nenecháme se oklamat znovu. Jak se říká opakovaný vtip, není vtipem.

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že Halloween je doménou kutilů a podomácku vyrobených předmětů. Je to vidět na kostýmech a dekoracích. Možná to odkazuje na rustikální kořeny, díky kterým se k tomu skvěle hodí. Mnohé z memů jsou klasické s dlouholetou tradicí. A nesmíme zapomínat ani na to, že přidat do směsi něco nového je další způsob, jak někoho vyděsit.

Překvapení je klíčovým prvkem, který máte, když se vydáte touto cestou. Dává vám to také možnost vyměnit ohromující části vašeho domu za něco nového, co upoutá pozornost všech. Vánoce tento faktor na mnoha místech postrádají. U Halloweenu to můžete využít ve svůj prospěch.

Krok 3: Udělejte si průzkum

Tato část je naší nejoblíbenější ze všeho, co je třeba udělat pro zjištění, jak vyzdobit svůj dvorek na Halloween. Projděte si blogy, Pinterest a všechny své oblíbené kanály sociálních médií, abyste našli inspiraci. Pomůže vám to s dalším krokem. Berte to také jako způsob, jak najít alternativu pro případ, že by se váš plán „go-to“ ukázal jako příliš drahý pro váš rozpočet.

Stanovili jste si přece rozpočet, ne?

Faktem zůstává, že definice „strašidelného“ se vyvíjí. Dnes nám možná připadají mimozemšťané spíš jako vtipní panáci, ale byly doby, kdy naháněli strach všem věkovým skupinám. Pozůstatky této doby stále vidíme v podobě starých protiatomových krytů plných konzerv a sušených potravin.

Doporučujeme pečlivě držet hranici mezi novodobým strašením a věcmi, které můžeme odmítnout jako fikci, už jen proto, aby děti neměly noční můry. Nemusíte se zbláznit do toho, co si vyberete.

Seznam nejčastějších fobií je výborným začátkem. Komerční strašidelné domy tento koncept dobře znají. Mezi ty nejobávanější patří např:

 • Tma
 • Hadi
 • Výšky
 • Pavouci
 • Hromy a blesky

Jsou to věci, které můžete snadno začlenit do svého tématu a udělat svou zahradu ještě strašidelnější. Nejlépe je využijete s prvkem překvapení. Rozmístěte je tam, kde je návštěvníci nebudou očekávat. To umocní jejich účinek.

Krok 4: Rozhodněte se pro své téma

Halloween znamená příležitosti. Existuje tolik různých cest, kterými se můžete z tohoto výchozího bodu vydat. Mnoho témat začíná běžnými obavami, které máme všichni. Dostaneme příležitost konfrontovat se s nimi ve zdánlivě bezpečné situaci.

Mezi věci, které je třeba zvážit, patří např:

 • Jak strašidelné má dekorace být na základě vámi očekávaného publika.
 • Jaký koncept zvolíte, ať už jde o příšery, mimozemšťany nebo něco jiného.
 • Prvky, které potřebujete k realizaci, ať už jde jen o dekorace, automatizaci, nebo živé herce.
 • Čas a úsilí, které je třeba vynaložit na to, abyste vytvořili to, co chcete.
 • Jak může efekty vylepšit osvětlení

První z nich je zásadní. Zamyslete se nad tím, kdo ze sousedů se k vám přijde podívat. Pravděpodobně to bude smíšená skupina. Pokud chcete, aby to bylo strašidelné, zvažte, zda uspořádat čas vhodný pro děti, než vytáhnete všechny trumfy pro starší děti a dospělé.

Můžete si vybrat výzdobu domu podle určitého tématu, například Drákulův hrad, mimozemskou vesmírnou loď nebo staromódní strašidelný dům. My máme rádi poslední jmenované, protože nabízí všechny možnosti.

Představte si, jak někdo bude procházet okolo vašeho vyzdobeného domu a podle potřeby ho upravte. Například nastavte výzdobu tak, aby se člověk zastavil a podíval se. Na ni navažte strašidelnou scénou, která je donutí vyskočit. Výkřiky dotvoří onen pocit vzrušení.

Vždy můžete věci promíchat a přidat tak na strašení. Takový chlupatý pavouk nebo plazící se had se hodí ke každému z nich a určitě vyvolá v kolemjdoucích potřebu vyjeknout.

Krok 5: Nakupte si zásoby

Důrazně vás žádáme, abyste se poohlédli po kutilských nebo podomácku vyrobených verzích jakéhokoli prvku výzdoby, který chcete přidat do své halloweenské výzdoby. Na rozdíl od Vánoc je Halloween pouze jeden den, i když někteří si ho chtějí prodloužit, zejména pokud nešťastně připadne na všední den.

To znamená, že za halloweenské dekorace pravděpodobně zaplatíte mnohem více, zejména pokud jsou pro daný rok trendy. Nepodléhejte tomuto humbuku.

Stojí za zmínku, že jedny z nejlepších halloweenských triků jsou neviditelné prvky. Pokud jste někdy viděli film „Strašení“ od Roberta Wise, víte, co máme na mysli. Nikdy v něm nevidíte ducha nebo příšeru, která by někoho pronásledovala. A právě proto je to tak děsivé. Představivost je vaším nejlepším nástrojem, když přemýšlíte o tom, jak vyzdobit svůj dům na Halloween.

Krok 6: Vyzdobte svůj domov

Teď přichází ta zábavná část, kdy vidíte, jak se vaše nápady realizují. Doporučujeme vše nastavit několik dní před spuštěním, abyste mohli podle potřeby provést úpravy nebo doplnění. Nevyhnutelně se něco pokazí nebo osvětlení není zrovna to pravé. Nezapomeňte, že budete mít pravděpodobně jen jednu šanci udělat dojem. Ujistěte se, že vše funguje a výsledný efekt je to pravé ořechové.

Můžete zvážit provedení generální zkoušky s přítelem nebo členem rodiny, který vám může poskytnout potřebnou zpětnou vazbu, abyste vše napravili.

Tipy, jak vše skloubit dohromady

Zásadní věcí, kterou je třeba mít na paměti, je, že chcete, aby všichni byli v bezpečí – i když je chcete vyděsit. Nezapomeňte, že vaši návštěvníci jsou zaneprázdnění, protože jejich pozornost se soustředí na to, co na ně vyskočí. Abyste předešli zraněním, mějte na paměti následující věci:

 • Ujistěte se, že jsou všechny elektrické kabely oblepeny páskou, abyste zabránili náhodnému pádu.
 • Vyhněte se používání stroboskopických světel, která jsou potenciálním spouštěčem epilepsie a podobně.
 • Postavte herce všude tam, kde hrozí nebezpečí.
 • Užívejte si zábavu, ale mírněte se v případě dětí.
 • Dejte sousedům vědět, co plánujete.
 • Zvažte možnost, že vytvoříte pro rodiče dětí prostor pro odpočinek, zatímco děti budou prozkoumávat vaší strašidelnou výzdobu.

Závěr

Halloween není u nás stále příliš oblíbený svátek a mnoho lidí jej vnímá jako zneuctění dušiček, které mají u nás větší tradici. Přesto se počet odpůrců rok od roku snižuje. Výzdoby i koledování u nás nedosahují takových rozměrů jako v anglosaských zemích či USA, ale přesto je ideální příležitost vyblbnout se. Koneckonců, kdyby vám kdykoli jindy v roce visela z kufru realistická ruka, pravděpodobně byste byli zatčeni nebo přinejmenším zastaveni policí.

Tento svátek je především o tom, abychom čelili svému strachu. Vychutnáváme si vzrušení, které to vyvolává. Rádi se bojíme, ale zároveň s vědomím, že je vše bezpečné. To je tajemství, jak si na Halloween vyzdobit zahradu a dům a udělat ji zábavnou pro všechny. I když sami nejste terčem strašení, můžete si užít vyděšené výrazy všech, kdo kolem vašeho domu projde. Hůůůů!