Přeskočit na obsah

6 NEJLEPŠÍCH PROFESIONÁLNÍCH NŮŽEK: RECENZE A KOMPLETNÍ PRŮVODCE NÁKUPEM

Zahradní nůžky Felco 2

Když přijde čas postarat se o rostliny na zahradě a udržet je zdravé, potřebujete ve svém arzenálu jen jeden nástroj: kvalitní profesionální zahradní nůžky. Se správnými nůžkami bude péče o vaši zahradu snazší než kdykoli předtím. Připravili jsme pro vás průvodce nákupem, který vám pomůže získat ty nejlepší profesionální nůžky na trhu, ať už jsou vaše potřeby jakékoli.

Ruční nůžky Felco 2

FELCO 2

Zahradnické nůžky FELCO 2 jsou od švýcarského výrobce a patří k nejlepším na trhu. Tento model FELCO2 je velice oblíbený profesionálními zahradníky, ale rádi ho také používají hobby zahradníci.

Tyto nůžky Felco stanovily standard pro zahradní nůžky a během padesáti let byly neustále zdokonalovány, i když stále mají ikonický vzhled Felco. Tyto nůžky s oboustrannou čepelí jsou skvělé pro všechny druhy zahradních prací a při správné údržbě vám mohou vydržet celý život.

Precizní švýcarská čepel je vybroušena z vysoce kvalitní kalené oceli, kterou je třeba brousit jen zřídka. Čepele mají ve spodní části výřez pro stříhání malých drátků bez poškození ostří a jsou vybaveny hlubokou drážkou pro odtok mízy, která zabraňuje přilepení čepele, a to i při práci s dřevem plným mízy. To usnadňuje jejich používání a následné čištění.

Nůžky Felco 2 jsou vybaveny mikrometrickým nastavovacím systémem, který pomáhá nůžky snadno nastavit a udržet jejich čistý střih. Jsou také vybaveny systémem tlumení nárazů, který pomáhá zmírnit nárazy při dokončování střihu, a protiskluzovým povrchem na rukojetích, takže stříhání bude pohodlné a bezpečné.

Na výrobcích Felco se nám velmi líbí, že všechny díly jsou vyměnitelné a náhradní díly jsou snadno dostupné. Na samotné robustní a lehké rukojeti z kovaného hliníku se vztahuje doživotní záruka.

Věci, které se nám líbí

Výřez pro řezání drátů chrání čepele před poškozením, pokud je používáte ke střihání drátků.

Plně vyměnitelné díly a snadný přístup k náhradním dílům dělají z tohoto nářadí opravdový nástroj na celý život.

Drážka na mízu zabraňuje přilepení čepelí při práci s čerstvými rostlinami

Mikrometrický systém nastavení usnadňuje seřizování a udržuje nůžky ve špičkové kondici

Ergonomický systém tlumení nárazů snižuje poškození a namáhání vašeho zápěstí

Gardena Comfort SmartCut

Gardena Comfort SmartCut

 Čistý střih. Díky přesně broušeným nožům a hornímu noži s nepřilnavým povlakem nůžky snadno procházejí větičkami a větvemi. ► Ráčnový mechanismus se třemi kroky * Pomocí nezávisle aktivovatelného ráčnového mechanismu lze snadno a pohodlně stříhat silnější větve (PowerPlus). ► Bezpečné skladování. Pomocí bezpečnostního zámku s jednoruční obsluhou lze nůžky snadno zajistit jednou rukou a bezpečně skladovat. ► Snadné a nenáročné stříhání díky ráčnovému mechanismu

Ráčnové nůžky Gardena Comfort SmartCut jsou jedny z našich nejoblíbenějších, protože využívají ráčnovou technologii, která znásobuje sílu vašich rukou a umožňuje při stříhání prořezávat nejrůznější silné větve.

Tepelně zpracované a kalené čepele z uhlíkové oceli jsou výkonné a odolné. Vydrží roky a je třeba je jen občas nabrousit, navíc mají antiadhezní povrch, aby se na čepele nelepila míza ani jiné lepkavé materiály.

Díky chytrému západkovému mechanismu se nůžky při stříhání obzvláště nepoddajných větví zaklapnou, takže je můžete uvolnit a znovu stisknout. Mechanismus se uzamkne, abyste na větev vyvíjeli stále větší tlak, aniž by vás bolely ruce nebo se unavily. Západkový mechanismus zvyšuje sílu vašich rukou až pětinásobně, takže už nikdy nebudete bojovat s obtížnými větvemi.

Ergonomický design rukojeti z hliníku je vybaven měkčenými prvky pro pohodlné držení a snižuje namáhání zápěstí. A při provádění řezů od vás vyžaduje menší tlak a úsilí, takže únava rukou je ve srovnání s jinými nůžkami výrazně nižší. Tyto nůžky jsou ideální, pokud máte slabší ruce, artritidu nebo jiné problémy, které by vám mohly znesnadnit používání tradičnější sady nůžek.

Věci, které se nám líbí

Antiadhezivní povrch zabraňující ušpinění od tekutin z rostlin a větví.

Ráčnový mechanismus odlehčí vašim rukám a přenese je na nástroj, takže můžete odvést více práce s menší námahou

Vysoce ergonomický design snižuje namáhání zápěstí a nepohodlí

Fiskars P68 SmartFit, dvoučepelové (111610)

Fiskars 111610

Dvoučepelové zahradní nůžky Fiskars SmartFit L68 umožňují snadné stříhání nejen tenčích větví, ale i silnějších do průměru 24 mm. Nůžky byly navrženy pro snadné a pohodlné stříhání. Držadla jsou potažená vrstvou SoftGrip. Dvoučepelové zahradní nůžky mají také pohodlný zámek. Délka těchto nůžek je 20,8 cm a váha je 190 g.Dvoučepelové nůžky:Obě čepele se zatlačují při střihu do dřeva. Ostrá čepel se míjí se spodní a vytváří hladký řez. Větev otlačená spodní čepelí odpadne. Dvoučepelové nůžky dovolují stříhat blízko kmenu.

Praktické dvoučepelové zahradní nůžky od známého výrobce Fiskars mají nastavitelné rozevření čepelí. Pružinový mechanismus pomáhá částečně zmírnit namáhání rukou. Přiložený bezpečnostní zámek udržuje nůžky zavřené, když se nepoužívají, a lze je snadno odemknout či zamknout jedním prstem.

Zahradní nůžky Fiskars P68 SmartFit jsou vybaveny pohodlnou konstrukcí rukojeti, která je dostatečně dlouhá a padne tak i do větší ruky.

Věci, které se nám líbí

Bezpečnostní zámek vás chrání před poškozením, když nůžky nepoužíváte

Nastavitelné rozevírání čepele

Gardena BP 50

Gardena BP 50

 • Zahradní nůžky GARDENA Premium BP 50 jsou vysoce kvalitní zahradnické nůžky pro milovníky důkladných stříhacích nástrojů.
 • Zvláště pevné hliníkové rukojeti pohodlně a ergonomicky sedí v ruce.
 • Přesně broušený horní nůž je vyrobený z nerezové oceli a kovaný dolní nůž lze znovu nabrousit.
 • Dvě uchopovací pozice profilovaných rukojetí umožňují silné stříhání i rychlé odstřihování.
 • Nůžky mají žlábek pro odvod mízy a odřezávač drátu.
 • Pomocí bezpečnostního zámku s jednoruční obsluhou lze nůžky snadno zajistit a bezpečně skladovat.
 • Záruční lhůta je 25 let.
 • Vyměnitelné nože těchto vysoce pevných, profesionálních zahradních nůžek umožňují zvláště přesný střih květin, větviček a větví.
 • Nůžky mají seřiditelné napětí nože a skloněnou stříhací hlavu.
 • Maximální průměr stříhaných větví je 22 mm.

Dvoubřité profesionální nůžky Gardena BP 50 jsou určené pro náročnou práci a jejich kvalitu si pochvalují i profesionálové, které dělají i statisíce střihů ročně. Jsou vysoce odolné, a navíc pokud se vám břity rozbijí, dá se snadno dokoupit náhradní díl a vyměnit je.

V horní čepeli je žlábek určený pro střihání tenkých drátků a pro odvod mízy. Díky tomu můžete střihat bez nutnosti výměny nůžek jak rostliny, tak tenké drátky. Ergonomicky zpracovaná rukojeť z hliníku má dvě polohy pro držení. Pro tenčí materiály a druhou pro větší sílu při střihání silnějších a méně poddajných materiálů. Navíc je doplněna o měkké prvky, z nichž horní je výrazné oranžové barvy, což oceníte, pokud vám zapadnou do trávy a budete je muset hledat.

Přesné broušení čepelí umožňují přesný střih větviček a ustřihnout opravdu tenké proužky není pro tyto nůžky vůbec žádný problém. Plastový doraz odlehčí vašim rukám při dokončování střihu. Praktická pojistka na vrchu nůžek je snadno použitelná a dá se ovládat jedním prstem.

Věci, které se nám líbí

Kvalitní čepele, které vydrží opravdu hodně, a navíc s možností případné výměny.

Žlábek na odvod mízy a střihání tenkých drátků.

Ergonomické držadlo se dvěma polohami pro úchop.

Oranžová barva hodní části rukojeti pro snazší hledání ve vysoké trávě.

Fiskars PowerGear X převodové dvoučepelové L PX92

Fiskars PowerGear PX 92

Dvoučepelové nůžky Fiskars ke stříhání čerstvých větví do průměru 26 mm.
Tyto špičkové nůžky nahrazují veleúspěšný model Fiskars P94.
Unikátní mechanismus PowerGear umožňuje stříhat až s 3,5 krát menší námahou ve srovnání s běžnými nůžkami.
Nůžky jsou vyrobeny z lehkého a pevného materiálu FiberComp. Obě čepele jsou z extra tvrdé antikorozní oceli (CrMoV) a vrchní čepel je potažená povlakem z PTFE pro maximální výkon.
Rukojeti jsou velmi pohodlné díky materiálu SoftGrip. Ten zaručuje optimální komfort při držení.

Nůžky Fiskars L PX94 jsou osazeny převodovou technologii PowerGear díky čemuž až 3,5 snižuje námahu při střihání. Jsou tak ideální pro ženy a slabší jedince, protože šetří jejich ruce. Rukojeť SoftGripTM je pohodlná a příjemná do ruky. Je vhodnější spíše pro menší až středně velké ruce.


Čepele jsou vyrobeny z extra tvrdé antikorozní oceli s antiadhezivním povrchem. A oranžová barva horní rukojeti a středová pojistka pomáhá při hledání nůžek v případě, že vám někam zapadnou. Zákazníci si pochvaluji především kvalitu a ergonomii nůžek. Spodní rukojeť se díky převodu otáčí spolu s pohybem ruky a díky tomu jde střihání lehce.

Věci, které se nám líbí

Převodový mechanismus snižují sílu a námahu při střihání.

Ergonomicky zpracovaná rukojeť pro pohodlné držení a vedení nůže.

Pojistka v horní části rukojeti snadno ovladatelná jedním prstem.

Extol Premium zahradnické přímé 8872105

Extol Premium 8872105

Dvoučepelové nůžky Fiskars ke stříhání čerstvých větví do průměru 26 mm.
Tyto špičkové nůžky nahrazují veleúspěšný model Fiskars P94.
Unikátní mechanismus PowerGear umožňuje stříhat až s 3,5 krát menší námahou ve srovnání s běžnými nůžkami.
Nůžky jsou vyrobeny z lehkého a pevného materiálu FiberComp. Obě čepele jsou z extra tvrdé antikorozní oceli (CrMoV) a vrchní čepel je potažená povlakem z PTFE pro maximální výkon.
Rukojeti jsou velmi pohodlné díky materiálu SoftGrip. Ten zaručuje optimální komfort při držení.

Zahradní nůžky s úzkou dlouhou čepelí umožňující střihat i v hůře dostupných místech. Oproti výše uvedeným nůžkám zvládne střihat jen větve do průměru 6 mm, ale i přes to jde o kvalitní nůžky jejichž čepele jsou vyrobeny z japonské uhlíkové oceli a rukojeť z hliníku. A to všechno za opravdu velice nízkou cenu.

Zákazníci si pochvalují práci s těmito nůžkami především díky rovným a ostrým čepelím. Vhodné tak jsou pro střihání vrbového proutí, pedingu i pro různé výtvarné činnosti. Takže uplatnění najde nejen na zahradě. Při dodržování tloušťky stříhaného materiálu jsou velice spolehlivé a dobře se s nimi stříhá.

Hliníková rukojeť se hodí spíše do menších rukou. Je potažena měkčeným materiálem umožňující pohodlné držení a práci s nůžkami. Na konci rukojeti je pojistka, která není moc pohodlná ani ergonomická, ale svůj účet splní.

Věci, které se nám líbí

Nízká cena, ale i tak na tak nízkou cenu kvalitní zpracování.

Úzká štíhlá čepel, díky které se dá dostat i do těžko přístupných míst.

Co jsou to nůžky?

Zahradní nůžky jsou v podstatě jen větší a pevnější nůžky. Namísto stříhání papíru jsou určeny ke stříhání stonků rostlin a větví keřů. Jejich úkolem na zahradě je zbavit se odumřelých, nemocných a poškozených stonků, případně prořezávání stromů, aby vaše rostliny byly v bezpečí a vypadaly co nejlépe.

Co je třeba zvážit

Když se chystáte pečovat o svou zahradu, možná zjistíte, že potřebujete kvalitní profesionální nůžky. Abyste se mohli rozhodnout, jaké jsou pro vás nejlepší profesionální nůžky, musíte se nejprve zabývat tím, s jakou rostlinnou hmotou budete mít co do činění. Střiháte měkké stonky, nebo tvrdé větve? Pro každou práci budete potřebovat jiné nůžky, abyste mohli pracovat efektivně (a bezpečně).

Typy nůžek

Nůžky se vyrábějí ve dvou hlavních variantách, které mají různou sílu. V závislosti na tom, jaký druh práce vaše zahrada potřebuje, budete chtít zvážit, který typ nůžek bude pro vás nejvhodnější: převodové (jako je Fiskars PowerGear X převodové dvoučepelové L PX92) nebo kovadlinkové (jako je Felco 2). Třetí, méně obvyklou kategorií jsou ráčnové nůžky (jako například Gardena Comfort SmartCut).

Kovadlinkové nůžky

Kovadlinkové nůžky mají čepel a kovadlinku, která funguje podobně jako řezací prkénko. Čepel se na kovadlinu nasazuje skrz rostlinu. Kovadlinkové nůžky jsou sice účinné, ale při použití na živé rostliny mohou mít nechtěný vedlejší účinek v podobě rozdrcení nebo pohmoždění rostlin. Hodí se spíše pro práci s mrtvým dřevem, které se drcením nepoškodí.

Dvoučepelové nůžky

Obvodové nůžky fungují spíše jako nůžky. Mají dvě čepele, které se při stříhání míjejí, a je třeba je udržovat ostré jako břitva, aby prořízly čerstvé dřevo, aniž by ho poškodily. Když jsou však ostré, jsou tyto nůžky ideální pro většinu vašich potřeb při prořezávání a rozhodně jsou vhodnou volbou pro většinu zahradních prořezávek.

Ráčnové nůžky

Ráčnové nůžky mají zpravidla kovadlinkový typ čepele, ale odlišuje je mechanismus řezání. Při stříhání pomocí ráčnových nůžek můžete větev nebo stonek prořezat stisknutím a následným uvolněním. Díky ráčnovému mechanismu se čepel nadále zavírá, ale napětí, které na vás působí, se drasticky uvolní. S menší námahou tak můžete prořezávat silnější rostliny.

Velikost

Velikost je u zahradnických nůžek důležitější, než byste si mysleli. Jsou určeny k používání jednou rukou, takže pokud jsou pro vás nůžky buď malé nebo příliš velké, budou se vám špatně používat. Představte si dítě, které se snaží používat krejčovské nůžky.

Drobní zahradníci si mohou vybrat kompaktnější nůžky, aby se jim pohodlně a snadno používaly, ale pokud nejste extra nároční zahradníci, měli byste si vystačit s jakýmikoliv starými nůžkami.

Barva

Možná to není první věc, která vás napadne, když si vybíráte své další zahradní nářadí, ale zaslouží si určitou pozornost. Zjistíte, že většina nůžek se dodává s jasně barevnými rukojeťmi. Má to svůj důvod – díky tomu je snáze rozpoznáte, když je budete hledat v listí. Můžete si pořídit nůžky v jasných barvách nebo v neutrálních tónech. Na viditelnost je třeba pamatovat.

Péče o profesionální nůžky

Je důležité se o nůžky dobře starat, abyste prodloužili jejich životnost a ochránili své rostliny. Špatně udržované nůžky mohou přenášet choroby mezi rostlinami a její používání je mnohem obtížnější.

Nejprve nůžky vyčistěte. Omyjte všechny nečistoty mýdlovou vodou a případně drátěným kartáčem nebo drátěnou vlnou. Tento krok je nejdůležitější a měl by se provádět vždy, když dokončíte používání jakéhokoli zahradního nářadí.

Pokud potřebujete provést rozsáhlejší údržbu, je to ta správná chvíle. Nůžky si můžete nabrousit sami. Zde naleznete návod, jak nůžky nabrousit. Je to také čas na dotažení všech uvolněných šroubů a na to, abyste své nářadí ještě jednou prohlédli a zjistili, zda není třeba něco vyměnit, než ho budete znovu potřebovat. Mnoho výrobců má rozsáhlý náhradní díly – zejména pokud si vyberete Felco!

Na závěr použijte mazivo ve spreji, aby vše fungovalo bez problémů, a pak se ujistěte, že jste nářadí správně uložili. Nůžky je nejlépe uchovávat v bezpečném obalu, aby byly chráněny před okolním prostředím a vy před náhodným poraněním. Nejhorší, co můžete udělat, je nechat nůžky venku a vystavit je povětrnostním vlivům, kde mohou zkorodovat.

Tipy pro stříhání

Když už máte nové profesionální nůžky, musíte je začít používat! Zde je několik tipů, jak stříhat rostliny jako profesionál. Pokud potřebujete další pokyny, můžete se podívat na podrobnějšího průvodce prořezáváním zde.

Co dělat

 • Po použití nebo po každém řezu dezinfikujte nože nůžek, pokud se jedná o nemocnou rostlinu.
 • Provádějte čisté a opatrné řezy, abyste nepoškodili rostlinu.
 • Používejte správný typ nůžek pro danou práci.

Co nedělat

 • Při stříhání rostlinu kroutit nebo otáčet
 • Tahejte za větve, abyste získali lepší úhel pohledu.
 • Přestříhávejte rostliny

Nejlepší značky

Felco

Společnost Felco je jedničkou v oboru zahradních nůžek, která se vyznačuje historií navrhování vysoce kvalitních a špičkových nástrojů, na které se můžete spolehnout, a politikou poskytování náhradních dílů, aby vám nářadí vydrželo po celý život.

Fiskars

Společnost Fiskars možná znáte z jejího nůžkového impéria, takže zahradní nůžky nejsou překvapivým skokem. Co vás možná překvapí, je fakt, že tato společnost je stará více než 300 let a je oblíbenou značkou, pokud jde o outdoorové výrobky.

Gardena

Německá společnost Gardena již 60 let vyrábí kvalitní zahradní nářadí a vybavení. Od roku 2007 je pak součástí skupiny Husqvarna Group. Díky své německé preciznosti, kvalitě a promyšlenosti si výrobky Gardeny našli místo mezi miliony spokojených zákazníků.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Otázka: Mohu si naostřit zahradní nůžky?

A: Můžete a možná budete muset, pokud budete mít nůžky dostatečně dlouho. Můžete to udělat sami (podívejte se na návod výše) nebo je můžete vzít do místního železářství, kde by vám je měli nabrousit. Jen se s nimi nejdříve poraďte.

Otázka: Mohu nůžkami stříhat silné větve?

Odpověď: Pravděpodobně ne. Zahradnické nůžky jsou obvykle určeny k jemnější práci, například ke stříhání nově rostoucích stonků a tenkých větví keřů. Pokud se jedná o větve silnější než 2,5 cm, je nepravděpodobné, že by si s nimi vaše nůžky poradily, aniž by se poškodily nebo se ztupily. Na silnější větve budete potřebovat dvouruční nůžky.

Závěr

Přestože při výběru nejlepších profesionálních nůžek pro vaši zahradu můžete vzít v úvahu mnoho věcí, musíme doporučit profesionální nůžky Felco 2. Z hlediska všestranné užitečnosti a pohodlí při používání je to snadný vítěz a nejsme jediní, kdo si to myslí. Pokud byste si mohli pořídit jen jedny, abyste pokryli své zázemí, dejte šanci těmto!

Pokud je pro vás ruční stříhání živého plotu, kvůli jeho velikosti otravné, přečtěte si náš článek o nejlepších elektrických nůžkách na živý plot.